Jump to content

Reluare activitate server RAGE


iSnake
 Share

Recommended Posts

Salutare, fac acest anunt deoarece eu si @Wasay am primit in ultimul timp mesajele voastre si intrebarile legate de serverul de RAGE al comunitatii.

Dupa cum stiti, progresul serverului s-a intrerupt in data de 9 ianuarie 2022, cand a fost prezentat ultimul update. De atunci, a fost o perioada lunga de pauza, s-au deschis intre timp si primele servere romanesti.

 

Ceea ce vreau sa va anunt este ca am reluat progresul serverului de RAGE, va voi prezenta pe scurt in cele ce urmeaza ce am facut pana acum si ce mai avem de facut pentru a hosta serverului si a deschide sesiunea open-beta.

 

CE AM REALIZAT PANA ACUM

(y)  Sistemul de Conturi (login, register, bans - pe ip, pe social id, pe nume etc,, levele bazate pe experienta, payday, ore jucate in mod activ, customizare caractere - tot ce tine de trasaturi ale fetei, haine si accesorii cu multe magazine pe toata harta, tatuaje, mask shop, barber shop-uri unde iti poti schimba lookul, garderoba, fiecare jucator isi poate cumpara haine pe care le salveaza in garderoba sa si le poate purta oricand)

 

- (y)  Sistemul de administrator / helper - comenzile sunt in mare parte cele de pe sa-mp, pentru a ne fi mai usor sa ne acomodam, aici vor aparea noutatile: sistemul de reports si questions, care sunt incluse in 2 meniuri separate, bine puse la punct care ne vor face activitatea mai usoara.

* Sistemul de spectator care initial ne-a dat mari batai de cap a fost si el finalizat, cu siguranta ne va ajuta.

 

- (y)  Tot ce tine de interfata (hud, meniuri etc) sunt in mare parte finalizate, aici ramane doar sa le reluam rapid si sa le optimizam, eventual sa le modificam putin design-ul pentru a le face sa semene intre ele mai mult decat acum.

* Chat-ul este de asemenea finalizat, cu optiuni precum font-size, page-size, emoticoane, filtru de limbaj (cenzurare automata cuvinte vulgare) - disponibile in meniul de optiuni "O".

 

- (y)  Sistemul de vehicule personale - full control din telefonul mobil, asigurarea pe numar de ore cu posibilitate de prelungire din aplicatie, masinile distruse sunt revendicate de la primarie pentru o suma de bani,  tunning care se salveaza, nivelul de murdarie pe masina care de asemenea se salveaza.

O noutate aici fata de ce cunoasteti deja este TALONUL vehiculului, pe care politistii il vor cere soferilor si acestia il vor prezenta. Talonul contine toate informatiile despre masina, inclusiv asigurarea am inclus-o aici.

 

- (y)  Meniu de entitati (un sistem important care va tine loc de multe comenzi, atunci cand te apropii de un jucator sau de o masina iti va aparea posibilitatea de a deschide meniul interactiv folosind tasta Y)

* Aici apar diverse optiuni, in functie de factiunea din care faci parte (de ex daca esti PD/FBI ai posibilitatea sa soliciti documente, vei avea butoane suplimentare)

* Comenzi precum /eject , /givekey , /showlicenses + multe altele vor fi incorporate in acest meniu intuitiv care se va accesa cu simple clickuri.

 

- (y)  Meniul rapid de pe tasta N care va contine diverse actiuni menite sa inlocuiasca anumite comenzi. (ascunde/arata chat-ul, activeaza/dezactiveaza voice-chat, stiluri de mers, animatii etc)

 

- (y)  Inventarul (aici vor intra toate obiectele - tot ce tine de bauturi/mancare, drugs, pills, seringi de adrenalina, medic kituri etc - pe viitor si altele)

 

- (y)  Sistemul de case si bizzuri (dinamic) (cu functia de rent, housewithdraw, bizwithdraw la fel ca pe sa-mp, editare/adaugare/stergere case din joc). 

* Aici totul se face din meniul telefonului mobil (pret chirie, status chirie, lista chiriasi, incuie/descuie usa, la fel si in cazul bizurilor) - ne dorim sa folosim cat mai putine comenzi scrise in stilul sa-mp si sa folosim pe cat posibil butoanele, sa facem totul mai intuitiv.

 

- (y)  Vehicle Customs (tunning si respray pentru masini) - garajele sunt sub forma de bizzuri

 

- (y)  Car Wash (spalatorii - asa cum am mentionat, masinile se murdaresc si este recomandat sa fie spalate, cele personale chiar daca sunt despawnate, la respawn vor aparea la fel de murdare) - spalatoriile sunt sub forma de bizzuri

 

- (y)  Benzinarii (sub forma de bizuri) . Masinile guvernamentale vor avea gratuite daca la meniul de la pompa jucatorii apasa butonul respectiv. (doar membrii PD/FBI si Medics)

 

- (y)  Gun Shop-uri (aici ramane de vazut ce arme vom lasa disponibile pentru public, in functie de directia pe care o va lua serverul, in urma feedbackului vostru - RPG spre GF sau RPG spre RP.

 

- (y)  Bizzuri 24/7 cu obiecte care se pot atribui in inventar.

 

- (y)  Cluburi si baruri cu meniuri de bauturi din real-life.

 

- (y)  ATM-uri menite sa acopere cam toate zonele de pe harta.

 

- (y)  License Center pentru toate categoriile

3.png

* Pentru toate examenele se da o proba teoretica, iar ulterior o proba practica.

 

- (y)  2 x Dealership (unul Normal, cu vehicule din joc dar si vehicule normale din real-life, unul Expensive - cu vehicule sport din joc dar si vehicule speciale din real-life)

* Functie de test-drive, cateva culori predefinite

 

- (y)  Alte detalii cu care sunteti familiarizati de pe SA-MP si ne-am dorit neaparat sa fie prezente si aici: Name tag-uri identice cu cele de pe sa-mp, iconite pe harta pentru jucatorii din apropiere, iconite pe harta pentru masinile din apropiere

 

- (y)  Comenzi precum /gps,  /richlist , /licenses, /emails, /time incorporate deja in telefonul mobil sub forma de aplicatii.

 

- (y)  Comunicarea se va face prin SMS sau apel vocal, in cadrul telefonului mobil, aici este o noutate deoarece vom folosi numere de telefon specific romanesti, astept feedbackul vostru, atunci cand veti testa aceste functii)

Whisperul se va folosi doar intre jucatorii din apropiere.

* In meniul SMS va exista si optiunea de Partajare locatie cu alt jucator dar si optiunea de a trimite poze in conversatie.

 

CE MAI AVEM DE FACUT PENTRU A PUTEA DA STARTUL SESIUNII OPEN-BETA:

 

-  Joburile , deoarece pana acum doar am ales joburile pe care le vom implementa pentru inceput, insa acestea nu sunt practicabile in acest moment.

Ne propunem sa facem joburile sa contina mai multe task-uri, cu diverse mini game-uri care vor tine jucatorii activi, incercam sa evitam stilul sa-mp in care doar te plimbi cu tractorul in cerc, sau chestii de genul acesta.

* Ne dorim ca joburile sa poata avea owneri si vom incerca sa implementam asta, ramane de vazut in ce fel vom integra acest aspect.

 

- Factiunile - sistemul este 60% gata (avem spawnuri, outfituri pentru membrii, rankuri, comenzi, insa la fel ca joburile, factiunile nu au acum functionalitate, nu exista sistemul de wanted pentru cops, nu exista sistemul de turfuri pentru mafioti, contracte pt hitman etc). De asemenea, va trebui sa implementam si "control panel-ul" liderului, direct din joc, ceva la fel ca /members pe serverul de sa-mp + un sistem de order.

 

- Un biz Electricity de care sa legam sistemul de Crypto Mining (pentru cei care detin case). Nici sistemul de Crypto nu este decat 10% in acest moment.

 

- Finalizarea sistemului de tutorial (mai multe hinturi pentru jucatorii noi, un quest trail map care sa arate traseul de inceput)

 

- Alte aplicatii pentru telefonul mobil (aplicatia Service (/service) pentru Taxi, Medics, SI, Contracts)

 

- Pagina de wiki care se va putea accesa si din meniul telefonului mobil, direct din joc. Ne dorim sa fie aici o pagina in care sa fie prezentate toate sistemele, cu instructiuni si diverse poze si exemple)

 

- Radio custom pentru masini

 

- Boombox care sa poata fi achizitionat de la 24/7.

 

Mai sunt si alte lucruri care vor trebui sa apara ori in beta ori mai tarziu, insa pentru a fi la nivelul optim, aceste lucruri vor trebui sa fie deja prezente pe open-beta.

 

Nu am mai atasat fotografii deoarece as fi facut topicul prea lung, am vrut sa fie doar un scurt info pentru voi, pentru a sti situatia serverului.

Progresul va fi postat in continuare in topicul de mai jos, sunt deja lucruri postate acolo care au fost schimbate sau regandite, deci cu siguranta vor mai aparea imbunatatiri la lucrurile deja finalizate.

 

Legat de asteptari, vom incerca sa investim pe cat posibil si in promovari, fiind o comunitate in crestere, cea de RAGE-MP, sunt multi care asteapta sa faca trecerea de la SA-MP dar poate nu au gasit serverul potrivit, deoarece majoritatea s-au dus mai mult spre RolePlay, speram sa imbinam toate dorintele si asteptarile jucatorilor in acest server al comunitatii noastre. 

Nu in ultimul rand, ne bazam pe suportul jucatorilor nostri care s-au aratat interesati de proiect inca de acum 2 ani.

 

 

Vom continua sa postam update-uri in acest topic, iar cu restul detaliilor va vom tine la curent din timp.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fanicu said:

prea multa munca pt prea putini playeri

Da, si nu. Multi dintre playeri s-au lasat de SA:MP dar nu si de comunitate. Avem oameni care nu mai joaca SA:MP si ne intreaba frecvent de serverul de GTA5, ei in prezent jucandu-se pe diferite servere de GTA5 [ fie ele pe platforma de Rage sau de FiveM ]. Noi avem un plus fata de cei care deschid comunitati noi. Nu avem de ce sa nu trecem la platforma noua daca vrem sa avanseze comunitatea. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/19/2023 at 12:01 PM, Fanicu said:

prea multa munca pt prea putini playeri

Initial acesta a fost unul din motivele pentru care am intrerupt progresul. Insa la momentul actual sunt putine, chiar prea putine servere romanesti, iar cele deschise sunt in stadiul de beta, comunitatea de RAGE se extinde tot mai mult, GTA 5-ul prinde foarte bine pe YouTube, e clar ca nu putem garanta succesul, dar merita sa incercam.

In beta vom vedea cel mai bine in ce stadiu suntem, care este sustinerea si ce putem face mai departe.

Pentru mine personal serverul de RAGE este ceva nou si in acelasi timp o provocare, iar numarul de jucatori nu este un impediment, ca si pe SA-MP, am fost impreuna si 300, am fost si 30, dar mereu am lucrat cu placere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...