Jump to content

Situatia actuala a serverului


Wasay
 Share

Situatia actuala   

25 members have voted

  1. 1. Cum crezi ca ar trebui sa continuam?

    • WIPE
      19
    • Repararea [ cat se poate ] a backup-ului de acum o luna.
      6


Recommended Posts

Salutare! Stiu ca multi dintre voi asteapta cu nerabdare sa intre pe server si sa afle ce s-a intamplat insa abia acum putem da un raspuns [ dar si acesta este unul partial] asupra intregii situatii.

Situatia sta in felul urmator [ nu este mesaj oficial venit din partea hostului insa ne-am informat si am ajuns la urmatoare concluzie]:


> Din ce am citit/auzit/intrebat providerul de host a renuntat parteneriatul cu firma care oferea protectiile necesare unei bune functionari si tot ce inseamna protectii anti DDoS au fost dezactivate. Rezultatul: cine a dat cu ceva atac ddos pe server sau orice alt tip de atac dupa scoaterea neanuntata a protectilor a intrat in noi ca gasca prin apa. Nu a fost nimeni anuntat ca nu vom mai avea aceste protectii [ sau cel putin, noi nu am fost anuntati pe nici o cale ].


> Rezultatul: S-au pierdut niste date. Ce date? Cam... toate. Cine e de vina? Din punctul nostru de vedere firma de host care nu a anuntat nimic legat de acest lucru.

 

> Ce avem acum?: Un backup de acum o luna facut de noi manual care nu sta nici el prea bine.

 

> Ce facem in viitorul apropiat [ pana in paste ]?: Deschidem, insa nu stim cum sau sub ce forma. La nivelul staff-ului s-au propus 2 chestii: wipe sau incercarea de punere a backupului de acum o luna.

 

> Se lucreaza in mod activ?: Da insa nu avem timpul necesar sa oferim mereu feedback pentru ca anumite informatii nu le avem nici noi [ in cazul de fata, nu am stiut nimic, ne-am dat noi seama din research. Cei de la host nu raspund, am facut tickete degeaba ].

 

Las acest topic deschis cu sugestiile/informatiile/plangerile voastre iar eu, @ArthuR & @iSnake vom incerca sa raspundem la toate.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este wipe, am tot sustinut ideea că se vor pierde lume, dar adevărul e ca lumea aceea cu tot cu averea la ea tot nu joacă, n-au nici o motivație de a ajuca. Trebuie să ne asumăm riscuri sau vom vedea sv ușor prabusinduse

Link to comment
Share on other sites

Sunt pro wipe , a fost mereu un lucru bun pentru server. Este ca un restart pentru playeri , fie ei vechi sau noi. Chiar dacă mulți au muncit pentru avere / level și etc , putem să o luăm de la 0 la fel ca și până acum. Să vină wipe ul ăla nebun să dăm și drumul la mafii! 

Link to comment
Share on other sites

Cel mai safe si sanatos ar fi un Wipe total. Aici ar avea toata lumea sanse egale si plus de asta s-ar primi o gura de aer foaaarte mare. Consider ca pe langa toate astea jucatorii din exterior (care vad server "nou") poate vor oferi o sansa in plus si vom avea mai multi jucatori activi. 

 

Insa cel mai important aici ar trebui un staff bine-organizat si activ (eventuri/premii/ajutor constant) etc. 

 

S-ar putea umbla putin si pe la economie, sa fie ceva mai apropiata de realitate cu preturi mai mici (banii sa se obtina ceva mai greu) si cumva un sistem de afiliere ca atunci cand aduci pe referral (verificat si activ minim cateva saptamni/levele) sa se primeasca niste rewarduri consistente astfel incat sa fie cat mai multa lume activa idk. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Skyer said:

Cel mai safe si sanatos ar fi un Wipe total. Aici ar avea toata lumea sanse egale si plus de asta s-ar primi o gura de aer foaaarte mare. Consider ca pe langa toate astea jucatorii din exterior (care vad server "nou") poate vor oferi o sansa in plus si vom avea mai multi jucatori activi. 

 

Insa cel mai important aici ar trebui un staff bine-organizat si activ (eventuri/premii/ajutor constant) etc. 

 

S-ar putea umbla putin si pe la economie, sa fie ceva mai apropiata de realitate cu preturi mai mici (banii sa se obtina ceva mai greu) si cumva un sistem de afiliere ca atunci cand aduci pe referral (verificat si activ minim cateva saptamni/levele) sa se primeasca niste rewarduri consistente astfel incat sa fie cat mai multa lume activa idk. 

Deja este sistem de referral

Link to comment
Share on other sites

Ce firma de host e atat de proasta sa piarda Datele! Urasc wipe-ul ! CONTRA [ doar daca mi se da inapoi ce am avut ] m-as reapuca de server. 

Dar ar merge un wipe - sa intre playerii ! 

Edited by Blu3HaSky.Meow
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Skyer said:

Cel mai safe si sanatos ar fi un Wipe total. Aici ar avea toata lumea sanse egale si plus de asta s-ar primi o gura de aer foaaarte mare. Consider ca pe langa toate astea jucatorii din exterior (care vad server "nou") poate vor oferi o sansa in plus si vom avea mai multi jucatori activi. 

 

Insa cel mai important aici ar trebui un staff bine-organizat si activ (eventuri/premii/ajutor constant) etc. 

 

S-ar putea umbla putin si pe la economie, sa fie ceva mai apropiata de realitate cu preturi mai mici (banii sa se obtina ceva mai greu) si cumva un sistem de afiliere ca atunci cand aduci pe referral (verificat si activ minim cateva saptamni/levele) sa se primeasca niste rewarduri consistente astfel incat sa fie cat mai multa lume activa idk. 

 

Pe partea de economie, in ultimii 3 ani, am avansat dupa parerea mea mult. S-au echilibrat taxe, castiguri astfel incat sursele de venit sa corespunda foarte bine cu ce faci pe server. De ceva timp nu au mai fost descoperite bug-uri de bani, au fost inasprinta securitatea cu privire la trade-urile dubioase iar bonusurile ce se adunau de obtineai si 400% bonus la joburi de exemplu a fost echilibrat. Totusi , daca inca se observa astfel de actiuni ar trebui semnalate astfel incat toate activitatile sa fie echilibrate.

 

Staff-ul din punctul meu de vedere este bine echilibrat in acest moment: avem oameni care fac events, oameni care se ocupa de factiuni si oameni care se ocupa de staff.

 

Daca decizia se va indrepta spre un wipe, cel mai probabil vom apela la toti cei care vor sa faca ceva pe comunitate sa vina sa joace, si cel mai important, sa anunte. De 5 ani de cand sunt in staff mereu am vrut sa avem un server echilibrat si de durata.

 

Sistemul de Refferal exista pe panel insa cred ca se poate transfera si pe server un astfel de sistem ca sa fie bonusurile mai usor de obtinut. Aici ne poate ajuta @iSnake

Link to comment
Share on other sites

CONTRA WIPE

 

   În perioada precedentă, a avut loc un eveniment denumit informal ,,mini-wipe", ceea ce a rezultat în pierderea a mai mult de jumătate din bunurile deținute. Cu toate acestea, am reușit să le readuc la stadiul anterior sau chiar să le îmbunătățesc. Cu toate acestea, acum sunt din nou în situația de a pierde totul, inclusiv nivelul, mașinile premium achiziționate cu bani reali și contul premium.

Această situație mă determină să pun sub semnul întrebării motivul pentru care aș continua să joc, având în vedere că de fiecare dată când progresez, există riscul unui wipe și trebuie să încep din nou de la zero.

  Consider că este inechitabil să se recurgă la o astfel de practică de wipe, deoarece am demonstrat că este posibil să obțin avere în joc, chiar de două ori. Prin urmare, nu există necesitatea unui wipe în scopul menținerii echilibrului economic, deoarece aceasta nu atrage noi jucători, așa cum s-a constatat și în trecut. Mai mult decât atât, mulți dintre jucătorii vechi ar putea fi descurajați să mai continue, deoarece pierderea progresului anterior reduce motivația de a juca.

  În consecință, cu toată considerația, am decis că voi înceta să mai joc pe server, dacă nu mi se recompensează nivelul și cel puțin mașinile premium. Aceste elemente reprezintă efortul meu și nu consider că ar fi corect să mi se șteargă. Argumentele conform cărora inechitatea dintre jucători este justificată sunt neadevărate, deoarece succesul obținut este rezultatul muncii depuse, nu al leneviei, așa cum s-ar putea sugera în mod eronat.

 

Cu deosebită considerație, Fredd_Krueger!

Link to comment
Share on other sites

1 oră în urmă, Fredd_Krueger a spus:

CONTRA WIPE

 

   În perioada precedentă, a avut loc un eveniment denumit informal ,,mini-wipe", ceea ce a rezultat în pierderea a mai mult de jumătate din bunurile deținute. Cu toate acestea, am reușit să le readuc la stadiul anterior sau chiar să le îmbunătățesc. Cu toate acestea, acum sunt din nou în situația de a pierde totul, inclusiv nivelul, mașinile premium achiziționate cu bani reali și contul premium.

Această situație mă determină să pun sub semnul întrebării motivul pentru care aș continua să joc, având în vedere că de fiecare dată când progresez, există riscul unui wipe și trebuie să încep din nou de la zero.

  Consider că este inechitabil să se recurgă la o astfel de practică de wipe, deoarece am demonstrat că este posibil să obțin avere în joc, chiar de două ori. Prin urmare, nu există necesitatea unui wipe în scopul menținerii echilibrului economic, deoarece aceasta nu atrage noi jucători, așa cum s-a constatat și în trecut. Mai mult decât atât, mulți dintre jucătorii vechi ar putea fi descurajați să mai continue, deoarece pierderea progresului anterior reduce motivația de a juca.

  În consecință, cu toată considerația, am decis că voi înceta să mai joc pe server, dacă nu mi se recompensează nivelul și cel puțin mașinile premium. Aceste elemente reprezintă efortul meu și nu consider că ar fi corect să mi se șteargă. Argumentele conform cărora inechitatea dintre jucători este justificată sunt neadevărate, deoarece succesul obținut este rezultatul muncii depuse, nu al leneviei, așa cum s-ar putea sugera în mod eronat.

 

Cu deosebită considerație, Fredd_Krueger!

Mașinile premium și contul premium cumpărate rămân.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca un wipe rezolva problema de playeri ....

Eu 1 nu sunt deranjat de wipe ... nu sunt ptr avere pe server ! Insa Fred are dreptate !  

Adevarul este ca cine ar vrea sa joace sau sa se reapuce de server ar putea face si cu si fara wipe ....  

Deci in concluzie ......  CONTRA 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Fredd_Krueger said:

CONTRA WIPE

 

   În perioada precedentă, a avut loc un eveniment denumit informal ,,mini-wipe", ceea ce a rezultat în pierderea a mai mult de jumătate din bunurile deținute. Cu toate acestea, am reușit să le readuc la stadiul anterior sau chiar să le îmbunătățesc. Cu toate acestea, acum sunt din nou în situația de a pierde totul, inclusiv nivelul, mașinile premium achiziționate cu bani reali și contul premium.

Această situație mă determină să pun sub semnul întrebării motivul pentru care aș continua să joc, având în vedere că de fiecare dată când progresez, există riscul unui wipe și trebuie să încep din nou de la zero.

  Consider că este inechitabil să se recurgă la o astfel de practică de wipe, deoarece am demonstrat că este posibil să obțin avere în joc, chiar de două ori. Prin urmare, nu există necesitatea unui wipe în scopul menținerii echilibrului economic, deoarece aceasta nu atrage noi jucători, așa cum s-a constatat și în trecut. Mai mult decât atât, mulți dintre jucătorii vechi ar putea fi descurajați să mai continue, deoarece pierderea progresului anterior reduce motivația de a juca.

  În consecință, cu toată considerația, am decis că voi înceta să mai joc pe server, dacă nu mi se recompensează nivelul și cel puțin mașinile premium. Aceste elemente reprezintă efortul meu și nu consider că ar fi corect să mi se șteargă. Argumentele conform cărora inechitatea dintre jucători este justificată sunt neadevărate, deoarece succesul obținut este rezultatul muncii depuse, nu al leneviei, așa cum s-ar putea sugera în mod eronat.

 

Cu deosebită considerație, Fredd_Krueger!

 

Inteleg ceea ce spui insa nu toate beneficiile se pierd. In cazul unui wipe, contul premium si NRG-ul ar ramane. Totusi, trebuie sa va ganditi la faptul ca s-au pierdut anumite date si ca avem un backup de luna trecuta. Asta in seamna ca tot progresul facut in luna martie nu mai exista. Pe langa asta, nici cel facut manual nu stim exact ce "daune" are - probabil unii se vor trezi fara case/bizuri/coroane pe care le aveau in februarie iar noi nu avem nici un log in care sa vedem ca acel jucator a avut candva acel bun. Wipe-ul nu se face in scopul mentinerii echilibrului economic, ci pentru ca date au fost pierdute. Repet, nu se doreste, pur si simplu s-a ajuns la aceasta situatie din cauza unor probleme foarte serioase de securitate ce nu erau in supervizarea noastra. 

 

 

Totusi, nu este batut in cuie nimic legat de cum vom continua, mai asteptam persoane care sa vina si sa isi dea cu parerea. 

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Parerea mea este ca WIPE e o idee buna, doar ca multi nu o sa aprecieze la inceput. Pofta vine mancand.

Wipe inseamna ca toti incep de la zero iar doar cei mai activi o sa faca level / bani.

Premium Account ar trebuii platit lunar, pentru a evita discutiile: "masinile mele / averea mea pt care am platit". 10 euro nu este echivalentul a 10 ani de joc, asadar, VIP lunar e necesar. VIP permanent trebuie eliminat. Bineinteles trebuie editat, limitat si gandit bine (pt economie,. fara 100 de vehicule de acelasi fel sau 100 de slot-uri).

 

Acum legat de host, nu stiu cat de mult cantareste parerea mea, dar consider ca in 2024 sa ai probleme cu un provider de host e nivelul cel mai jos de amatorism. Faptul ca nu a mai platit serviciile de protectie denota defapt la ce nivel este acest host.

Blackgun e o comunitate veche care n-ar trebuii sa mai aiba asemenea probleme. Imi pare rau, dar asta este adevarul.

image.png.4470cef90b604d75f5a4d69d98802e83.png

 

Recomandarea mea este sa alegeti un provider de host sanatos (minim 7-8 ani pe piata), din afara Romaniei si care ofera servicii de mai multe tipuri (nu doar CS / SAMP).

Avem nevoie de un host sustenabil.

Avem nevoie de un fond clar din care se poate plati host-ul (sa nu se inchida 24h/48h ca am uitat sa platim).

Avem nevoie de un improvement d.p.d.v. al securitatii bazei de date si a serverului (backup automat la 3-4 zile MAXIM)

Avem nevoie de sugestii noi, odata cu WIPE multe idei / sugestii respinse in trecut se pot aplica (ex: bonuslevel la 10 / 20 / 30 / 40).

Avem nevoie de toate factiunile dupa primele 7 zile de joc.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Mike said:

Salut,

 

Parerea mea este ca WIPE e o idee buna, doar ca multi nu o sa aprecieze la inceput. Pofta vine mancand.

Wipe inseamna ca toti incep de la zero iar doar cei mai activi o sa faca level / bani.

Premium Account ar trebuii platit lunar, pentru a evita discutiile: "masinile mele / averea mea pt care am platit". 10 euro nu este echivalentul a 10 ani de joc, asadar, VIP lunar e necesar. VIP permanent trebuie eliminat. Bineinteles trebuie editat, limitat si gandit bine (pt economie,. fara 100 de vehicule de acelasi fel sau 100 de slot-uri).

 

Acum legat de host, nu stiu cat de mult cantareste parerea mea, dar consider ca in 2024 sa ai probleme cu un provider de host e nivelul cel mai jos de amatorism. Faptul ca nu a mai platit serviciile de protectie denota defapt la ce nivel este acest host.

Blackgun e o comunitate veche care n-ar trebuii sa mai aiba asemenea probleme. Imi pare rau, dar asta este adevarul.

image.png.4470cef90b604d75f5a4d69d98802e83.png

 

Recomandarea mea este sa alegeti un provider de host sanatos (minim 7-8 ani pe piata), din afara Romaniei si care ofera servicii de mai multe tipuri (nu doar CS / SAMP).

Avem nevoie de un host sustenabil.

Avem nevoie de un fond clar din care se poate plati host-ul (sa nu se inchida 24h/48h ca am uitat sa platim).

Avem nevoie de un improvement d.p.d.v. al securitatii bazei de date si a serverului (backup automat la 3-4 zile MAXIM)

Avem nevoie de sugestii noi, odata cu WIPE multe idei / sugestii respinse in trecut se pot aplica (ex: bonuslevel la 10 / 20 / 30 / 40).

Avem nevoie de toate factiunile dupa primele 7 zile de joc.

 

Multumesc.

YEEES 

Cineva a pus punctul pe "i" ! E foarte important sa primeasca un refresh toata povestea, de asemenea si acele conturi premium sa fie pe subscriptie cum zice Mike sau gandit un sistem mega eficient (pe 2-3 luni idk). Foarte buna ideea si cu factiunile si tot ce are nevoie serverul. La cat mai multe idei si propuneri pt acest Wipe! 🚀

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Fredd_Krueger said:

  Un nou inceput, partea 100. Au fost 100 de noi începuturi până acum. Averea și toate cele au fost făcute prin activitate,  care n-au fost activi sau care pur și simplu nu făceau nimic util pe server normal ca vreți un nou început la fiecare 6 luni. Normal, unii muncesc, alții nu, și la final vrem un nou început ca trebuie sa fim egali, că așa e corect. De ce unii să aiba și alții nu? Economia a fost mereu în regulă, oricine poate face bani cât vrea, nu-i impune nimeni să nu facă. Și wipe ce a rezolvat de-a lungul timpului? Mai puțini playeri, asta a fost singurul rezultat notabil. Sunt jucători care au facut level și avere în cateva luni de când s-au apucat cat alții în doi ani, deci se poate și pentru playerii noi și pentru aia vechi și pentru oricine.  Apar playeri care n-au mai jucat de 100 de ani, dar cand se deschide joacă tot aia 10 care sunt mereu.

Și dupa 6 luni iar cereți wipe, ca vrem ,,un nou început", ,,egalitate". Vara trecuta după mini-wipe câți au intrat? 100/100? Tot 10 inși erau online.  De ce să nu ai 100 de mașini dacă ești activ și faci bani? Pe voi cine vă ține să nu aveți? 

Nimeni nu dorește wipe insa problema este ca nu avem un backup la baza de date din cauza problemei cauzate de cei de la host,singura varianta este sa punem o baza de date mai veche insa nu stim cat de buna este.

 

Si eu sunt de parere ca nu merita sa dam wipe insa luand in considerare porblemele cauzate de host singura varianta este wipe ul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...